This website uses Google Translate

Jämi­jär­vi-Seu­ran Kesä­kuun Kult­tuu­ri­kes­ki­vii­kot

Etusi­vuTapahtumatJämi­jär­vi-Seu­ran Kesä­kuun Kult­tuu­ri­kes­ki­vii­kot
3.6.202614:00 - 20:00
10.6.202614:00 - 20:00
17.6.202614:00 - 20:00
24.6.202614:00 - 20:00
1.7.202614:00 - 20:00

ke 3.6. ”Men­nään museoon”. Koti­seu­tu­museo avoin­na klo 14–17 (Kirk­ko­tie 10). Ilmai­lun­pe­rin­ne­huo­ne Jämil­lä (Jämin­tie 655) avoin­na ja pai­kal­li­so­pas pai­kal­la klo 16.30–18. Mat­kan var­rel­la Jämil­le on Jämi­jär­ven VPK:n tuki- ja vete­raa­nio­sas­ton kon­ka­rei­ta pitä­mäs­sä Jämin tien var­res­sa ole­vaa ”Kie­ri­kan­ky­län Ruis­ku­huo­net­ta” auki myös klo 16.30–18. Jos poik­keat autol­la, pysä­köi tur­val­li­ses­ti Varao­sa­Hint­tu Oy:n piha-alu­eel­­le Hin­tun­tie 5. HUOM! Ei pysä­köin­tiä Jämin­tiel­le!

Ke 10.6. ”Lau­lua ja lai­nei­ta” Koti­seu­tu­museo avoin­na klo 14–17. Äiti-muis­­to­­merk­­ki avoin­na klo 18.30–20 (Jämi­jär­ven­tie 639). Äiti-muis­­to­­mer­­kil­­lä yhteis­lau­lu­tuo­kio Arto Ran­nan säes­tä­mä­nä. Kans­sam­me jär­jes­tä­mäs­sä PULS, joka tar­jo­aa kah­vit. HUOM! Pysä­köi auto­si enti­sen Palo­kos­ken kou­lun piha­maal­le. Joen lai­neil­le pää­see Kor­su­ky­läs­sä (Kivi­mäen­ku­ja 152, Jämi­jär­vi, jos­ta läh­teen 1,5 tun­nin ohjat­tu melon­ta­ret­ki klo 16. Kato lisä­tie­dot www.korsuretket.fi ja osta lip­pusi Kor­su­kau­pas­ta. Voh­ve­li­kah­vi­la­kin Kor­sul­la avoin­na klo 12–20 ja hamp­pa­rei­ta­kin illas­ta pais­tel­laan!

Ke 17.6. ”Kir­jo­ja ja kei­nun­taa”. Koti­seu­tu­museo avoin­na klo 14–17. Kir­jas­tol­la ”Las­ten kir­jas­to” klo 15–17. Kas­vo­maa­laus­ta, satu­hah­mo­jen kir­ja­vink­kauk­sia, kir­jas­to­seik­kai­lua, pul­ma­pe­le­jä, kir­ja­ris­tik­koa, väris­tys­ku­via ja puku­leik­ke­jä. Kun­nan­joh­ta­jan ja Jämi­­jär­­vi-Seu­­ran koti­seu­tu­hii­ren satu­tuo­kio klo 16. Kans­sam­me jär­jes­tä­mäs­sä MLL Jämi­jär­vi, joka juh­lii 100 vuo­den tai­val­taan paik­ka­kun­nal­lem­me. Päi­vän kei­nun­tao­suus riip­pu­ma­tos­sa Kor­su­ky­läs­sä, jos­sa 75 minuu­tin Met­sä­joo­ga ja riip­pa­ri­ren­tou­tus klo 16. Ilmoit­tau­tu­mi­set tähän ennak­koon info@hetkia.net. Voh­ve­li­kah­vi­la­kin Kor­sul­la avoin­na klo 12–20 ja hamp­pa­rei­ta­kin illas­ta pais­tel­laan!

Ke 24.6. ”Lef­faan ja liik­keel­le”. Koti­seu­tu­museo avoin­na klo 14–17. Raha­rin­teel­lä (Kou­lu­tie 2b,kirjaston ala­ker­ta) klo 17.30 alkaen pide­tään koti­seu­tue­lo­ku­vat. Vuo­ros­sa on tois­ta­mi­seen ”Jämi­jär­vi ‑Sata­kun­nan hel­mi” eli 50-luvun tal­len­ne koti­kun­nas­tam­me sekä Jämi­jär­veä käsit­te­le­vä jak­so 90-luvun lopun TV-ohjel­­mas­­ta ”Suo­men kau­nein kun­ta”. Vii­me syk­sy­nä kat­so­jia oli lähes 30 hen­keä! Ota mukaan omat popcor­nit! Kes­to rei­lun tun­nin. Mah­dol­li­suus myös ostaa koti­seu­tu­tuot­tei­ta tai vie­rail­la arkis­tos­sa! Kor­su­ky­läs­tä läh­teen 2,5 tun­nin ohjat­tu melon­­ta- ja e‑fatbikeretki klo 16. Kat­so lisä­tie­dot www.korsuretket.fi ja osta lip­pusi Kor­su­kau­pas­ta. Voh­ve­li­kah­vi­la­kin Kor­sul­la avoin­na klo 12–20 ja hamp­pa­rei­ta­kin illas­ta pais­tel­laan!

BONUS Kult­tuu­ri­kes­ki­viik­ko 1.7. Jyr­ki Ant­ti­lan 60v. juh­la­kon­sert­ti Kor­su­ky­läs­sä klo 18–20.

Tapah­tu­man jär­jes­tä­jä

Jämi­jär­vi-Seu­ra ry

https://sites.google.com/site/jamijarviseura/home

Hin­ta­tie­dot

Tapah­tu­ma on ilmai­nen

Sijain­ti

Jämi­jär­vi